Dňa 31.5. 2024 sa žiaci 6. ročníka zúčastnili exkurzie v Archeologickom parku Carnuntum v Rakúsku. Prvá zmienka o rímskom meste na tomto území pochádza už z 6 roku 1. stor. po Kr., pričom v 15. roku tu vznikol vojenský tábor (castrum) XV. légie Apolinaris. Jeho hlavnou úlohou bolo chrániť strategický priechod Jantárovej cesty cez Dunaj. Patrilo do systému opevnenia Limes Romanus, ktoré malo v minulosti chrániť severné hranice Rímskej ríše pred barbarskými kmeňmi. Bolo taktiež hlavným mestom provincie Panónia. Počas exkurzie nás slovenskí sprievodcovia previedli výstavou v Múzeu Carnuntum a potom sme si prezreli zrekonštruované domy v rímskej štvrti, ktoré sú svetovým unikátom. Dozvedeli sme sa o rímskych dejinách, vrátane histórie mesta a slávnych obyvateľov tejto metropoly na Dunaji. Pozreli sme si, ako chodili Rimania oblečení a čo všetko mali a dokázali už pred 1700 rokmi.
Ochrana života a zdravia – praktická časť (23. 5. 2024)
26. 5. 2024Žiaci absolvovali nasledovné stanovištia:
Riešenie mimoriadnych udalostí – civilná ochrana a nasadzovanie ochranných masiek
Zdravotná príprava
Pohyb a pobyt v prírode
Hod granátom na cieľ
Biatlonový trenažér ( simulácia behu na lyžiach a následná streľba z laserových pušiek )
Výsledky:
Kategória 5. a 6. ročník:
- miesto – 6.B
- miesto – 5.B
- miesto – 5.C
Kategória 7. a 8. ročník:
1. miesto – 7.A
2. miesto – 7.B
3. miesto – 8.A
Deviatakom ďakujeme za pomoc a zodpovednú asistenciu pri stanovištiach.
35
Reportáž DTV ku Dňu Zeme na ZŠ P. Horova
23. 5. 202422. apríla sa DTV rozprávala so žiakmi o tom, čo pre nich znamená Deň Zeme.
Ak ste reportáž ešte náhodou nevideli, tu je link.
Podporili sme obnovu lúk v chránenom území – adoptovali sme si kozu.
23. 5. 2024Pred pár dňami si naša škola adoptovala kozičku Hidalgo bývajúcu vo Waitovom lome. Kozy z jej stáda spásajú svahy Devínskej Kobyly, čím vytvárajú vhodné podmienky pre vzácne druhy rastlín a živočíchov.
Pasienky a lúky sú miesta s obrovskou druhovou rozmanitosťou rastlín, hmyzu, vtákov, plazov a cicavcov. Na Slovensku sa vo voľnej krajine takmer prestalo pásť a väčšina zvierat sa presunula do uzatvorených maštalí. So zánikom pastvy tak postupne začali zanikať aj lúky. Zarastajú náletovými drevinami či inváznymi bylinami čím prichádzame o ich jedinečnú biodiverzitu.
Každá lúka potrebuje svojich „spásačov“ – veľké bylinožravce, ktoré pasením udržujú lúky presvetlené a zabezpečujú cyklus živín.
Obnovenie pastvy na Devínskej Kobyle realizuje Bratislavské regionálne ochranárske združenie (BROZ).
Kozičku Hidalgo môžete navštíviť.
Exkurzia - Sereď a Hronský Beňadik
20. 5. 2024Dňa 15.5.2024 sme uskutočnili celodennú exkurziu do dvoch významných miest nášho prekrásneho Slovenska.
Najskôr sme sa zastavili v meste Sereď. Tu sme si počas vynikajúceho výkladu pani sprievodkyne prezreli múzeum holokaustu. Múzeum vzniklo v priestoroch bývalého pracovného tábora a neskôr aj koncentračného tábora v Seredi. Tieto priestory sú autentickým miestom, ktoré nám pripomínajú tragické obdobie riešenia židovskej otázky na Slovensku počas druhej svetovej vojny.
Prezreli sme si vystavené dobové dokumenty, fotografie a predmety súvisiace s prenasledovaním Židov na území Slovenska. Jedným z vystavených artefaktov je i dobytčí vagón, v ktorom deportovali Židov do koncentračného tábora Auschwitz.
Druhou zástavkou bola obec Hronský Beňadik.
Pred vstupom do priestorov kláštora sme mali možnosť prezrieť si celý areál obkolesený hrubými hradbami, ktorého začiatky siahajú až do 11. storočia.
Okrem dominanty chrámu Baziliky minor sv. Benedikta opáta sme si prezreli aj zrekonštruovanú prízemnú časť „sýpky“, opátske krídlo s expozíciou približujúcou dejiny opátstva sv. Benedikta.
Po ceste naspäť sme sa ešte zastavili v motoreste Zeleneč, aby sme si doplnili chýbajúce tekutiny a tí hladnejší i niečo pod zúbok.
13
Piataci a čaro ľudových remesiel
20. 5. 2024V pondelok 13.5. 2024 žiaci 5. A triedy navštívili Ústredie ľudovej umeleckej výroby( ÚĽUV) na Obchodnej ulici v Bratislave. Spoznávali čaro mnohých našich ľudových umeleckých remesiel.
Sprevádzala ich príjemná pani sprievodkyňa, ktorá ich pútavým spôsobom previedla históriou našich starodávnych remesiel a tradíciami Slovenska. Priblížila im život našich predkov v minulosti, keď napríklad ľudia chodili v tradičnom odeve a takmer všetko, čo potrebovali, dokázali získať a zhotoviť si vlastnými rukami.
Žiaci postupne prechádzali jednotlivými dielničkami. V prvej obdivovali krásne výtvory z prútia, šúpolia a slamy. V drotárskej dielni videli úžitkové aj ozdobné výrobky z drôtu, v stolárskej dielni spoznali spôsoby opracovania dreva a tiež rôzne nástroje ako napríklad dláto, klin, hoblík. Zaujímavé bolo aj rozprávanie v hrnčiarskej dielni. Dievčatá a chlapcov upútala aj čipkárska dielňa, kde si vypočuli veľa zaujímavých informácií o výrobe čipiek v minulosti, obdivovali tu nádhernú bielu i farebnú čipku, tiež plstené výrobky.
Poslednou zastávkou bola miestnosť s krosnami, kde pani sprievodkyňa porozprávala o tkaní a predviedla tiež názornú ukážku tkania koberca.
Cestou späť sa žiaci zastavili a poprechádzali v revitalizovanej Prezidentskej záhrade.
Exkurzia sa deťom veľmi páčila. Uvedomili si, aké dôležité je vážiť si prácu našich predkov, chrániť a rozvíjať tradičné remeslá na Slovensku.
12
Tenisové tábory
9. 5. 2024LETNÉ TENISOVÉ TÁBORY AJ TENTO ROK ☀️🎾
Takmer 200 nadšených detí a spokojných rodičov za posledné 2 roky 🍀 Chcete aby vaše dieťa strávilo leto plné pohybu, zábavy, športu a nových priateľstiev ? Naše letné tábory sú pre všetkých. Od úplných začiatočníkov ktorí chcú vyskúšať tenis, zašportovať si a stráviť teplé letné dni v bazéne v kolektíve kamarátov, až po skúsených tenisov. Môžete sa prihlásiť už teraz a pre viac info nás neváhajte kontaktovať 🤸🏼♀️🥇🏃🏻♂️☀️🎾
Viac info: academy@unitedtennis.sk / +421 910 163 174 IG: united.tennis.academy / www.unitedtennis.sk
Tenisové tréningy
9. 5. 2024POKRAČUJEME S TRÉNINGAMI TENISU VONKU 🎾☀️🏆🏃🏻♂️
Individuálne a skupinové tenisové tréningy pre deti. Kurzy sú vhodné pre všetky vekové kategórie, pre úplných začiatočníkov, ale aj pokročilých hráčov. Deti u nás zažijú veľa zábavy, pohybu a súťaží v kolektíve kamarátov. Naučia sa základy, alebo zlepšia techniku a úroveň tenisu. Tréningy sú pod vedením skúsených trénerov, ktorí hráčov pripravia a naučia správne základy a zlepšia úroveň hry. Príďte si vyskúšať prvý tréning zdarma. Tešíme sa na Vás :)
Viac info: academy@unitedtennis.sk / +421 910 163 174 IG: united.tennis.academy / www.unitedtennis.sk
BENITIM
9. 5. 2024Vážení rodičia, dňa 24.5. realizuje športový klub BENITIM na našej škole psychologicko-športovú diagnostiku pre športové zameranie dieťaťa "BENITIM TEST". Viac info o testovaní a prihlášky na testovanie nájdete v prílohe.
SÚŤAŽ MLADÝCH ZÁCHRANÁROV CIVILNEJ OCHRANY OKRESNÉ KOLO
8. 5. 2024V utorok 7. mája 2024 sa v našom areáli ZŠ P. Horova 16 uskutočnilo okresné kolo súťaže Mladých záchranárov civilnej ochrany. Cieľom podujatia bolo v rámci preventívno-výchovnej a propagačnej činnosti civilnej ochrany súťažnou formou oboznámiť žiakov s úlohami súvisiacimi s ochranou života, zdravia a majetku. Súťaže sa zúčastnilo spolu 12 družstiev z 9 škôl. Súťažné družstvá pozostávali z dvoch dievčat a dvoch chlapcov. Družstvá súťažili v šiestich disciplínach:
- vedomostný test (civilná ochrana, zdravotnícka príprava, požiarna ochrana, dopravná výchova),
- civilná ochrana (použitie ochrannej masky, improvizovaných prostriedkov individuálnej ochrany, evakuačná batožina a rozoznávanie varovných signálov),
- zdravotnícka príprava (v tom aj volanie na číslo tiesňového volania 112),
- hasenie malých požiarov,
- streľba zo vzduchovej pušky
- pohyb a pobyt v prírode - topografia
Súčasne sa hodnotil aj čas absolvovania disciplín vrátane bežeckého času.
Všetci súťažiaci preukázali svoju dobrú teoretickú pripravenosť, no nezaostávali ani v praktickej časti súťaže. Po vyhodnotení dosiahnutých bodov a vyhlásení výsledkov sa naše družstvo „B“ umiestnilo na 3. mieste ( Rebeka Krokavcová, Viktória Vršková, Lukáš Nosál, Simon Šamalík zo 7. A ). Naše druhé družstvo „A“ sa umiestnilo na 11. mieste ( Karolína Krchňavá, Miriam Hasenovičová, David Gašparík, Oliver Malo zo 7.A ). Gratulujeme a ďakujeme našim žiakom za reprezentáciu.Víťazmi OK mladých záchranárov civilnej ochrany sa stali družstvá:
1. miesto: ZŠ s MŠ Česká 10
2. miesto: Gymnázium F. G. Lorcu Hronská 3
3. miesto: ZŠ P. Horova 16, družstvo „B“18
Pozvánka do knižnice
7. 5. 2024Vďaka viacerým projektom sa podarilo zmodernizovať našu školskú knižnicu. Žiakov knižnice víta vymaľovaná miestnosť vybavená novými stoličkami, televízorom s DVD prehrávačom, dataprojektorom s premietacím plátnom, ale hlavne veľa nových kníh.
V knižnici sa realizujú vyučovacie hodiny, organizujú recitačné súťaže, výstavky kníh, čitateľský maratón, detská misia, ale v prvom rade si tu chlapci a dievčatá prezenčne alebo absenčne požičiavajú knihy na čítanie. Knihy si môžu vybrať priamo v knižnici počas výpožičných hodín alebo vybrať zo zoznamu kníh, ktorý je zverejnený na web stránke.
Na záver si požičiam názov knihy spisovateľa Daniela Heviera: „Do čítania, decká!“
6
Štúrov Zvolen – okresné kolo súťaže
6. 5. 2024Koncom apríla sa v Dúbravke uskutočnilo okresné kolo súťaže v rétorike Štúrov Zvolen. Súťaž je určená žiakom základných a stredných škôl a jej poslaním je formovanie vzťahu mladých ľudí k rodnému jazyku, rozvíjanie verbálno-komunikačných schopností, skvalitňovanie rečového prejavu žiakov, vyhľadávanie talentovaných žiakov, rozvíjanie ich nadania a vytvorenie konkurenčného prostredia na vzájomné porovnávanie rétorických schopností.
Našu školu zastupovali dvaja žiaci. V I. kategórii (4.-6. ročník) súťažil žiak Oliver Janík z 5.A triedy, v II. kategórii (7.-9. ročník) sa s rečníckym prejavom predstavil Andrej Zaujec zo 7. A.
Atmosféra súťaže bola veľmi podnetná, chlapci získali cenné skúsenosti s rečníckym prejavom a praktické rady ako vystupovať a prezentovať sa pred publikom, keďže verejne vystúpiť s prejavom je častokrát náročné aj pre nás dospelých.
Ďakujeme žiakom za peknú reprezentáciu našej školy a želáme im veľa úspechov v budúcom ročníku súťaže.
Horováci
6. 5. 2024V sobotu 27. 4. sa uskutočnilo predposledné stretnutie turistického krúžku Horováci. Naším cieľom bola vinohradnícka oblasť Svätý Jur, hrebeňom Malých Karpát po Svätojakubskej ceste na Biely Kríž a späť do Rače. Stretli sme sa ráno pred školou, počasie nám prialo, už ranné slnečné lúče napovedali krásne počasie. Mestskou a regionálnou dopravou sme sa premiestnili do obce Svätý Jur, odkiaľ sme s malou prestávkou na občerstvenie pri vinohradoch vystúpili k Vinohradníckemu skanzenu nad Svätým Jurom. Dozvedeli sme sa o histórii aj súčasnosti tejto vinohradníckej oblasti. Od skanzenu sme prešli k oblasti Drotáre, celou cestou nás obklopovali vinohrady. Postupne sme lesom prišli na Svätojakubskú cestu, ktorá je známa krížmi a kaplnkami. Ku každej sa viaže príbeh. Zaujímavosťou je, že táto cesta je označená ako jazdecká a preto sme mohli pozorovať aj konské podkovy v teréne. Využili sme lesný foto kútik s výhľadom na okolitú krajinu. Napojením na asfaltovú cyklo trasu sme sa premiestnili na Biely Kríž, miesto plné cyklistov, ktoré dýchalo jeho typickou atmosférou. Tu sme sa občerstvili, pochutnali miestne špeciality a vykročili na cestu do Rače, odkiaľ sme sa mestskou hromadnou dopravou premiestnili pred školu. Na deti už čakali rodičia, ktoré sa plné zážitkov a možno aj boľavých nôh rozpŕchli domov. Tešíme sa na posledné stretnutie, ktoré spojíme s opekačkou. P. uč. Berdisová a Balogová
40
Dunajské mlyny - exkurzia
2. 5. 2024Exkurziu k vodným mlynom Malého Dunaja absolvovali triedy 6.A a 7.B.
Postupne sme si pozreli mlyny ukryté v prekrásnych lužných lesoch pri Dunajskom Klátove, Tomášikove a v Jelke. Malý Dunaj, ako rameno Dunaja, ohraničuje na južnom Slovensku Žitný ostrov. Lužné lesy, ktoré kedysi lemovali vodnú plochu, zostali zachované iba na malej časti. Väčšinu lesov človek už dávno premenil na poľnohospodársku pôdu. Aby úrodu mal kde pomlieť, postavil na Malom Dunaji sústavu vodných mlynov, ku ktorým spravil prívodné kanále, ktoré poháňali mlynské kolesá. Zachovaných a zrekonštruovaných ostalo už len 6 mlynov. Tri ktoré sme navštívili, sú zároveň múzeá s pôvodným vybavením.
7
Deň Zeme 22. apríl - Zem je v našich rukách
2. 5. 2024Hlavnou témou Dňa Zeme 2024 je udržateľnosť a ochrana životného prostredia. K udržateľnej budúcnosti našej planéty v Deň Zeme prispel na našej škole každý.
Do školy sme prišli oblečení v zelených tričkách. Hneď pri vchode sme si pozreli výstavku EKO výrobkov a prírodných produktov. Inšpirovali sme sa alternatívnymi možnosťami EKO drogérie a kozmetiky. Zoznámili sme sa s rozličnými prírodnými materiálmi, o ktorých sme mnohí doteraz nepočuli. Pozrieť sme si mohli modal, tence, morské riasy, ľan, sisal, bambus, lufu a iné. Zaujímavé boli kvetináče z kokodamy a zo slnečnicových šupiek alebo tanier z kukuričného škrobu, manioku a cukrovej trstiny. Chutne vyzerali aj BIO potraviny vyrobené spôsobom šetriacim naše životné prostredie.
Na automate s nápojmi bolo napísaná výzva pre nás všetkých, aby sme si priniesli nápoj vo vlastnej, opakovane použiteľnej fľaši a nevytvárali zbytočný plastový odpad.
V triedach sme okrem plastov a papiera triedili aj bio-odpad.
Počas 5. a 6. vyučovacej hodiny všetky triedy so svojimi triednymi učiteľmi upratovali celý areál školy a jej blízke okolie. Vyzbierať odpad sme boli aj mimo areálu školy, stretnúť ste nás mohli napríklad pri kostole v DNV.
Na prvom stupni deti presádzali izbové rastliny, sadili bazalku, pripravili ochutnávku liečivých bylinkových čajov pre spolužiakov a maľovali plagáty na tému Deň Zeme. Tretiaci mali ukážku výcviku vodiacich asistenčných psov. Na podporu organizácie, ktorá psíkov cvičí, urobila škola do konca týždňa zbierku. Mohli sme prispieť rôznymi psími pomôckami.
Na druhom stupni mali žiaci nedávno odbornú prednášku o medveďoch v našich lesoch. Iní zase navštívili Prírodovedné múzeum vo Viedni, vybrané triedy pôjdu na exkurziu do SHMÚ na Kolibe. Piataci vytvárali obrázky na tému "Miesto našej Zeme vo vesmíre".
Šiestaci hrali na Deň Zeme rôzne eko-hry v Dendroparku nad školou - Nájdi svoj strom, Veľké hľadanie, Čo do nepatrí lesa (zbieranie odpadkov). Určovali rastliny a bezstavovce pomocou určovacích kruhov a pozorovali ich pomocou lupy. Učili sa aj o vtákoch a počas 6. vyučovacej hodiny prišli na školský dvor dravčiari s tromi sovičkami. Ďakujeme dedkovi nášho žiaka Jakuba Martinca zo 6.B triedy za zaujímavé a pútavé rozprávanie.
Deviataci na hodine angličtiny hovorili o tom, ako podporujú ochranu prírody rôzne známe osobnosti.
Dôležitou súčasťou enviro-výchovy je pobyt v prírode, preto majú viaceré triedy naplánované exkurzie na Devínsku Kobylu, do Dunajských luhov a do Botanickej záhrady. Niektorí žiaci sa už poznávania v prírode zúčastnili, na iných ešte exkurzia v prírode iba čaká.
Aj v školskom klube detí sa zapojili do akcie Deň Zeme a celý týždeň pracovali s touto tematikou. Prváčikovia usilovne vyzbierali dve vrecia odpadu pri Dendroparku a spoločne vyrobili obraz „Mám rád svoju planétu“.
Rozmýšľajme nad tým, ako každodennými činnosťami ovplyvňujeme planétu, lebo: „to, že to tak robíme, neznamená, že sa to tak robiť má.“
36