Trieda 7.A dnes vedecky experimentovala v Zážitkovom centre vedy Aurelium. Po laserovej show si pozreli ako fungujú vynálezy Nikola Teslu a vyskúšali si desiatky rôznych interaktívnych exponátov zameraných hlavne na fyziku. Poznanie a objavovanie sa stalo inteligentnú zábavu.
Hľadáme
8. 11. 2024- tajomníčku
- špeciálneho pedagóga
- asistenta/tku učiteľa
- vychovávateľa/ku s nástupom od 1.2.2025
- učiteľa/ku fyziky s nástupom od 1.2.2025
- technického pracovníka
Kontakt: 0911 121 336
Mal som dobrú náladu - putovná báseň
19. 11. 2024V súťaži Hovorme o jedle sa príspevky našich žiakov neumiestnili na prvých troch miestach. Do súťaže sme sa zapojili tromi literárnymi a dvomi výtvarnými prácami. Vštkým zúčastneným ďakujeme za krásne diela.
Výnimočná bola najmä putovná báseň, ktorá vznikala počas celého Svetového dňa zdravej výživy na hodinách SJL v triedach 6.A, 7.B, 5.C a 8.A.
Mal som dobrú náladu
Mal som dobrú náladu,
zašiel som si do sadu.
Pod stromom, čo kvetom kvitol,
ľahol som si, zdriemol pritom.
Keď tu niečo z diaľky letí.
Viem, že boja sa ho všetky deti.
Tučko čierny, chlpatý.
Sadá na kvet, na kvety.
Oháňam sa zľava, sprava...
„Čo ten blázon, bźź, čo máva?
Veď ja nie som včielka Maja!
Neublížim. Som len čmeľ!
Skromne si tu hľadám peľ!“
(autor: žiaci 6.A)
Bežím poľom kukurice
pred ním skryť sa do vinice.
Útočisko hľadám tam,
strapec hrozna si ja dám.
Do jazyka bodanec
schytal som – no jasná vec!
Ťažko sa mi dýchalo,
keď do tela ma pichalo
nie jedno, úľ žihadiel!
Taký raj!
To som chcel?!
(autor: žiaci 7.B)
Začujem zvuk traktora,
preto letím do poľa.
Potrebujem záchranu!
Nemám číslo na mamu!
Signál v poli nie je tiež...
Kámo, domov rýchlo bež!
Na teniskách páchne čosi,
vrany krídlami si držia nosy.
Najskôr čmeliak, potom úľ
a teraz hnoj – no to je cool!
(autor: žiaci 5.C)
„Na štipance cibuľu treba!“
ratujú ma.
A z kuchyne vonia chleba.
Natrú mi ho medíkom.
Keď odpuchnem, pôjdem von.
Znova zájdem do sadu,
nech mám dobrú náladu.
(autor: žiaci 8.A)
Báseň tvorili žiaci na pokračovanie v spolupráci s vyučujúcim formou brainstormingu a diskusie. Cieľom zážitkového učenia bolo okrem naplnenia obsahového zadania témy, rozvíjať kreatívne myslenie a vidieť a byť účastný procesu tvorby literárneho umeleckého diela.
Okresné kolo olympiády zo slovenského jazyka a literatúry
17. 11. 202413. 11. 2024 sa v Centre voľného času na Batkovej 2 v Bratislave konal 17. ročník okresného kola olympiády zo slovenského jazyka a literatúry. Z našej školy postúpila do okresného kola olympiády zo SJL v kategórii C Laura Kaňková, žiačka IX. A. Umiestnila sa na treťom mieste. Ďakujeme za peknú reprezentáciu našej školy a srdečne gratulujeme.
Večer v škole
17. 11. 2024Brány školy sa môžu otvoriť aj večer. O tom sa presvedčili v piatok 15. 11. 2024 deti z nášho školského klubu.Prihlásené deti s dobrou náladou prišli večer o 18:00 do školy, kde pre ne pani vychovávateľky pripravili bohatý program. Po registrácii otvorila večer svojou ohňovou show skupina Arte Fuego. Dychberúce akrobácie nadchli každé dieťa. Tešili sa, tlieskali výkonom. Atmosféru umocnila tma v átriu školy. O bezpečnosť sa postarali dobrovoľní hasiči z Devínskej Novej Vsi.Po vystúpení sa deti s lampiónmi, čelovkami či baterkami presunuli na školské ihrisko, kde absolvovali svetielkový pochod s aktivitami. Z ihriska sme sa premiestnili na pochod do okolia a cez sídlisko sme sa vrátili späť do školy, kde už bolo pre deti pripravené občerstvenie v podobe teplého čaju, pizze a jabĺk.Po nasýtení a chvíľke oddychu, v spoločnosti príjemnej hudby začala diskotéka. Voľnú zábavu sme striedali so súťažami. Víťazi získali sladkú odmenu.Večer ukončil spoločný tanec a krátko pred 21:00 sa deti rozpŕchli za rodičmi a vrátili domov. Veríme, že prežili príjemný a na zážitky bohatý večer v škole.
Tím ŠKD
19
Príbeh hudby JAZZ zaznie 8.11.2024 o 9:00 a 11:00 vo Veľkom koncertnom štúdiu Slovenského rozhlasu.
13. 11. 2024Vážení priatelia,
milí kolegovia, rád vás, v mene organizátora projektu, Bratislavského chlapčenského zboru, pozývam na najnovší koncert z cyklu Príbeh hudby, ktorý sa bude venovať jazzu. So zábavným, hviezdne obsadeným interaktívnym koncertom, vám prinášame aj špeciálnu ponuku, v rámci ktorej sa až 1000 detí dostane na náš koncert bezplatne.
Na koncerte Príbeh hudby JAZZ vystúpi Peter Lipa, Lash&Grey, Nikolaj Nikitin, Ľuboš Šrámek, Symfonický orchester Slovenského rozhlasu a samozrejme Bratislavský chlapčenský zbor. Som rád, že opäť budem môcť deti koncertom sprevádzať ako dirigent, moderátor a autor projektu. Špeciálne pre tento koncert vznikli nové aranžmány jazzových štandardov a skladieb tak, aby zaujali práve mladých ľudí a aby sa nikto ani minútu nenudil. V rámci programu zaznejú skladby ako Take 5, The Shadow of Your Smile, Tequila, Sing, Sing, Sing a mnohé ďalšie. Myslíme si, že hlavným problémom, prečo jazz počúvame málo, je, že ho nepoznáme. Chceme to našim koncertom zmeniť a naučiť aj deti, ako ho počúvať a ako mu dovoliť zaujať miesto v našom živote. Na Slovensku máme výnimočných umelcov v tejto oblasti
Ponuka je určená iba školám a pedagógom, ktorí sa už našich koncertov zúčastnili - chceme sa im aj touto formou poďakovať. Cena jednej vstupenky je 13 eur. Cenu za vstupenky hradíme z verejných zdrojov - z grantu Fondu na podporu umenia, ktorý sme na tento účel získali. Je to výnimočný grant, iba na tento rok. Jednej škole vieme v rámci tejto akcie venovať bezplatne 35 vstupeniek v celkovej hodnote 455 eur.
MgA. Gabriel Rovňák, Ph.D., dirigent a zbormajster Bratislavského chlapčenského zboru
Z našej školy sa tohto podujatia zúčastnilo 33 žiakov, 8. a 9. ročníka.
4
Biofarma
13. 11. 2024Cieľom našej turistiky bola Biofarma Príroda v Stupave.
Počasie prialo, slnečné lúče miestami rušil silnejší vietor, ktorý, ale po čase ustal.Hromadnou autobusovou dopravou sme sa z Devínskej Novej Vsi premiestnili do Stupavy časti Obora, odkiaľ sme cez les, okolo zaujímavého močariska prešli k rázcestiu Dúbrava. Odtiaľ nás už delila len krátka cesta k Biofarme. V lese sme pozorovali huby, vtáctvo, povedali sme si o turistických značkách.Biofarmu niektoré deti dôverne poznali, iné tu boli prvý krát. Všetci sme mali spoločné to, že tu po prvý krát boli peši. Po krátkom občerstvení sme sa rozbehli po farme, kde sme stretli husi, kačice, zajace, sliepky, kone, prasatá a iné zvieratá, s ktorými bol možný priamy kontakt. Navštívili sme miestu pekáreň, z ktorej vôňa sa šírila široko - ďaleko. Ochutnali sme nite z ovčieho mlieka, rôzne koláče. Miestni remeselníci ukázali svoje umenie výrobkami z dreva, látok, šperky, ktoré si deti mohli vlastnoručne dotvoriť, či kúpiť.Chvíľa pobytu na interaktívnom ihrisku a mohli sme sa vydať na cestu späť. Cesta späť viedla cez náučný chodník do centra Stupavy, odkiaľ sme sa hromadnou dopravou vrátili späť k škole.Ďakujeme šikovným a zdatným detským turistom za pekné prvé stretnutie.
Dovidenia nabudúce.
P. učiteľka Edita Berdisová a Monika Balogová
18
Beseda o knihe Muflón Ancijáš s autorom Branislavom Jobusom
11. 11. 2024Dňa 7.11.2024 (štvrtok) sa žiaci 2.B, 2.C a niekoľko žiakov z 3.A a 3.C absolvovali besedu s autorom knižiek pánom Braňom Jobusom v priestoroch pódia Vydavateľstva Slovart.
„Pozeral si tlačovku o orchestri od nás zo Slovenska, ktorý chcel zahrať prvú operu vo vesmíre? Operu o muflónovi Ancijášovi? Ancijáš sa obetoval a zostal vo vesmíre len preto, aby zachránil orchester, ktorý mal tú operu pod taktovkou. Na žiadne predstavenie však nedošlo - môže za to vesmírna havária. Tak čo, keby sme ho odohrali my? Dokončili by sme niečo krásne a Ancijáško by si to určite zaslúžil, čo ty na to?" Toto povedal riaditeľ Slovenského národného divadla šéfovi opery. Neváhali a pustili sa do príprav. Takúto slávu si Ancijáš nemohol nechať ujsť a pristál rovno na streche divadla. Ako to dopadlo si môžete prečítať v knihe alebo pozrieť v SND.“
Besedu moderoval sám pán Branislav Jobus, kde žiakov vtiahol do príbehu a v tom ho sprevádzali aj operní speváci / herci priamo zo SND. Žiaci mali možnosť vypočuť si časť predstavenia. Akcia sa konala v rámci tohtoročného knižného veľtrhu Bibliotéka 2024 v budove Incheba Expo Aréna.
Po tejto akcii si žiaci kúpili knihu o muflónovi Ancijášovi. Pán spisovateľ im napísal venovanie a odfotil sa s nimi.
Žiaci počas besedy počúvali príbeh a dobre sa zasmiali. Už dávno nepočuli dielo, ktoré je nenásilne vtipné a zachytáva rôzne momenty života.
Ďakujeme za pekne strávené chvíle pánovi Jobusovi a vydavateľstvu Slovart ďakujeme, že darovalo knižky žiakom, ktoré s veľkou radosťou čítajú.PaedDr. Grnja Anka, Mgr. Hamadová Jana
14
Škola v prírode Euromesto
11. 11. 2024107V dňoch 21. až 25. 10. 2024 sa žiaci 2.B, 3.B a 4.C s pani učiteľkami PaedDr. Grnja, Mgr. Kopp,
Mgr. Václacíkovou a pani vychovávateľkou Bc. Balogovou zúčastnilo školy v prírode RZ Euromesto Častá.Pri vychádzkach do okolia sme sa zoznámili s Častou a jej okolím. Získali sme informácie o regióne. Prezreli sme si aj sokoliarsky dvor Astur, kde nám ukázali dynamické ukážky dravcov. Počas ukážok mali žiaci možnosť vidieť naživo vzácne druhy dravcov, zistili viac o ich správaní a výcviku zábavnou formou. Každý žiak si odniesol odtiaľ nezabudnuteľný zážitok. Navštívili sme aj hrad Červený Kameň, je to skrytá perla Malých Karpát. Pestovali sme v žiakoch kladný vzťah k prírode, učili sme sa, ako sa v nej správať.
V popoludňajších a večerných hodinách žiaci pracovali s vedúcim školy v prírode Martinom Krištofom, animátorkami a zdravotníkom. Ich program vždy žiakov zaujal a pobavil. Boli to zoznamovacie aktivity, diskotéka s pasovaním za člena Euromesta, rôzne hry na stanovištiach, aktivity na rozvoj telesnej zdatnosti, tvorivý ateliér, zábavné súťaže, vedomostný kvíz, hry na rozvoj pamäte, Euromesto hľadá talent...
Chvíle medzi týmito aktivitami vypĺňali expedície, voľnočasové aktivity, športové, tanečné a výtvarné činnosti.
Počas celého pobytu v škole prírode sme žiakov viedli k samostatnosti, vzájomnej spolupráci a spolupatričnosti, disciplíne a dodržiavaniu dohovorených pravidiel.
V posledný večer prebehlo vyhodnotenie všetkých akcií a aktivít. Žiaci dostali diplomy a sladkosti. Na zážitky, ktoré tu žiaci zažili budú spomínať ešte dlho.
Florbal chlapcov
10. 11. 2024Dňa 8. 11. 2024 sa žiaci 7. až 9. ročníka zúčastnili florbalového turnaja na pôde našej školy. Ďalšími účastníkmi boli ZŠ I. Bukovčana 3 a ZŠ Malokarpatské námestie 1 z Lamača. Naši chlapci vyhrali všetky zápasy a obsadili 1. miesto. Na 2. pozícii skončila ZŠ I. Bukovčana a ZŠ Malokarpatské námestie skončila na 3. mieste. Naši chlapci postupujú do okresného kola, ktoré sa uskutoční 26.11. 2024 v Záhorskej Bystrici. Ďakujeme za výbornú reprezentáciu školy a chlapcom budeme držať palce.
Vyučovanie v maskách
7. 11. 2024V utorok, posledný vyučovací deň pred jesennými prázdninami, sa na našej škole už tradične konalo vyučovanie v maskách. Členovia žiackej školskej rady sa počas 2. vyučovacej hodiny boli pozrieť do každej triedy. Tie masky, ktoré boli najvtipnejšie alebo najzaujímavejšie si odfotili do tohtoročnej súťaže o najlepšiu masku. Po prázdninách porota vybrala spomedzi odfotených masiek to najlepšie a najzaujímavejšie. Víťazov okrem ocenenia neminie sladká odmena.
9
Mc´Donald´s Cup
7. 11. 2024Dňa 6.11. 2024 sa naša škola zúčastnila na okresnom kole Mc' Donald's Cupu v Karlovej Vsi. Chlapci a dievčatá sa snažili reprezentovať školu najlepšie ako vedeli. Šancí skórovať bolo dostatok, keby sa podarilo premeniť aspoň polovicu z nich, skončili by sme lepšie ako na 4. mieste. Napriek neslávnej zemiakovej priečke si deti turnaj užili a už sa pýtali, kedy budú mať ďalšiu príležitosť reprezentácie školy na podobných športových podujatiach.
Projekt Tajomstvá Dunaja
7. 11. 2024V rámci projektu Tajomstvá Dunaja žiaci troch tried (5.B, 6.B a 7.A) absolvovali exkurziu do ekocentra v Čunove a dunajského lužného lesa. Cieľom exkurzii bolo posilniť environmentálne povedomie žiakov, ich vzťah k prírode a predovšetkým k rieke Dunaj. Žiakov sprevádzala lektorka z organizácie Daphne.
V ekocentre deti zažili 3D plavbu po dunajských mŕtvych ramenách, vliezli do bobrieho hradu, zistili ako funguje vodná elektráreň, rukami formovali riečne koryto a sledovali, ako voda pretvára okolitú krajinu, nahliadli pod vodnú hladinu a sledovali život dunajských rýb, pozerali sa očami hmyzu a mnoho iného. Následne sa deti prešli lužným lesom – spoznávali dreviny a pobytové znaky živočíchov. Okolie vodných plôch skúmali ďalekohľadmi a do rúk dostali rôzne ukážky prírodnín, ako pierka, pazúriky, srsť či semená rastlín. S pani lektorkou diskutovali o funkciách a ohrození lužného lesa.
Projekt Tajomstvá Dunaja bol podporený z dotácie Ministerstva školstva, výskumu, vývoja a mládeže SR v oblasti práce s mládežou, ktorú administruje NIVAM – Národný inštitút vzdelávania a mládeže a realizuje občianske združenie Strom života.
8
Jesenné poznávanie a skrášľovanie okolia školy
7. 11. 2024V októbri deti absolvovali exkurziu pri rieke Morave pod vedením lektorky Ekocentra DNV. Venovali sa rôznym témam – spoznávali naše netopiere, ďatle a sovy. Dozvedeli sa na čo slúži v prírode modrá farba a kde všade sa s ňou stretneme.
Spoločne sme sa postarali o skrášlenie okolia školy. Upravovali sme zeleň, hrabali listy, okopávali, sadili kvety a zbierali smeti.
V rámci projektu Záhrada ktorá učí, sme zrevitalizovali časť priestoru pred terasami 1. stupňa. Vymenili sme zeminu v záhonoch a posadili nové rastliny. Zakúpili sme tiež chýbajúce záhradné náradie (motyky, metly, lopaty, krhličky).
Toto podujatie bolo podporené z dotácie Ministerstva školstva, výskumu, vývoja a mládeže SR v oblasti práce s mládežou, ktorú administruje NIVAM – Národný inštitút vzdelávania a mládeže a realizuje občianske združenie Strom života.
21
Šarkaniáda pre čistý vzduch
7. 11. 2024Tento rok sme púšťali šarkany s odkazom pripomínajúcim dôležitosť čistého vzduchu. Zapojili sme sa tak do celoslovenskej akcie ku Svetovému dňu čistého ovzdušia, ktorý je 4. októbra.
Našim motom bolo: Chceme dýchať čistý vzduch.
Prostredníctvom šarkanov sme tak poukázali na problém so znečisťovaním životného prostredia.
Imatrikulácie
11. 11. 2024My, žiaci 1.A a 1.B triedy, sme od pani učiteľky dostali špeciálnu úlohu, prísť do školy pekne oblečení a upravení. Čakal na nás výnimočný školský deň. Pani učiteľka nás v sprievode starších spolužiakov za zvukov bubna zaviedla do jedálne, kde sme sa usadili na stoličky a netrpezlivo čakali, čo sa bude diať. Privítali nás členovia žiackeho školského parlamentu s pani učiteľkou Zrubcovou. Prihovorila sa nám pani zástupkyňa a popriala nám veľa úspechov. Triedne pani učiteľky nás pochválili a všetkým povedali, ako sa nám v škole zatiaľ darí. Zložili sme sľub prváka, dostali krásne modré šerpy a sladkú lízanku. S radosťou sme zaspievali pesničku, ktorú sme sa naučili s pani učiteľkami. Od tejto chvíle sme sa stali právoplatným žiakmi našej školy. Prežili sme krásny a výnimočný deň, na ktorý budeme radi spomínať.
Vaši prváci z 1.A a 1.B triedy
9