Výletu do ZOO v Bratislave sa zúčastnili žiaci 2.A a 2.B. Videli rôzne druhy zvierat a mali možnosť pozorovať ich správanie. Peši prešli časť areálu, k čomu im neprialo počasie. Využili možnosť vyhliadkovej jazdy safari busom z námestíčka pri medveďovi na kopec k nosorožcom. V areáli Zoo navštívili bufet a pochutili si. Nenechali si ujsť návštevu štýlového Zooshopu s pestrou ponukou suvenírov, hračiek, šperkov, kníh, hier a iných zaujímavostí, ktoré im budú pripomínať príjemné chvíle strávené v Zoo.
Novinky
ZOO Bratislava
13. 6. 202471
Skalica
11. 6. 20244. júna boli žiaci 5.A a 5.B triedy na exkurzii v Skalici. Najskôr v prístave nasadli na loďky a plavili sa po Baťovom kanáli. Potom si pozreli centrum mesta Skalica a napokon si pochutnali na tradičnom skalickom trdelníku. Na jeho príprave sa aj spolupodieľali.
4
Príbeh hudby- Mozart
10. 6. 2024Wolfgang Amadeus Mozart patrí k najväčším géniom všetkým čias. Prečo sa jeho hudba ľuďom tak páči? V čom spočíva tajomstvo jeho úspechu? Vieme sa ním inšpirovať a robiť veci v našom živote inak a lepšie, ako ich robíme teraz? Odpovede aj na tieto otázky sa dozvedeli naši piataci na koncerte, plnom skvelej hudby „Príbeh hudby – MOZART!“.
Symfonický orchester Slovenského rozhlasu, Alexander Fellmayer - sólista Bratislavského chlapčenského zboru a dirigent Gabriel Rovňák boli vynikajúcimi sprievodcami svetom tajomstiev jedného z najslávnejších hudobných skladateľov. Okrem známych Mozartových skladieb sa zoznámili s klavírnou skladbičkou, ktorú malý Mozart napísal, keď mal len 5 rokov. V priebehu koncert dirigent p. Rovňák zasvätil deti i do tajomstiev dirigovania veľkého symfonického orchestra, deti to i patrične využili a s chuťou si zadirigovali.Žiaci 5.A a 5. B triedy pred tým, ako si sadli do pohodlných kresiel koncertnej sály v budove Slovenského rozhlasu absolvovali absolvovali ešte prechádzku v historickej časti nášho mesta. Za poznaním sa spolu s p. učiteľkami vybrali do Dómu sv. Martina, pokračovali Kapitulskou ulicou, zastavili sa pri Rolandovej fontáne a prehliadku ukončili pre budovou starej radnice.
2
MDD v Devínskej
10. 6. 2024POĎAKOVANIE.
V sobotu 1.6. 2024 sa počas osláv MDD v Devínskej Novej Vsi s pestrým programom predstavili žiaci našej školy. V rovnakom zložení vystúpili aj v nedeľu 2.6.2024 v Istracentre, kde svojím vystúpením otvorili výročnú členskú schôdzu Matice Slovenskej. Divákom sa s vynikajúcim programom predstavili: dievčatá a chlapec z dvoch tanečných hiphopových skupín - 4EVER 2GETHER z 8.A triedy, zoskupenie dievčat 7teen zo 6.B, dievčenské spevácke duo z 8.A, súčasťou programu bol aj zborový spev žiačok zo 4.B triedy. Poďakovanie zároveň patrí i moderátorke a recitátorke Laure.
Touto formou sa chceme poďakovať našim žiakom, ale predovšetkým ich rodičom, že si našli čas a priestor počas oboch víkendových dní, a zabezpečili účasť svojich detí (samostatne či s doprovodom) na peknom programe, prezentujúcom našu školu.
EŠTE RAZ VŠETKÝM ĎAKUJEME.
Horováci
10. 6. 2024V sobotu 8. júna sme s turistickým krúžkom Horováci absolvovali posledné stretnutie v tomto školskom roku. O 9:00 hodine sme sa pred školou stretli takmer všetci účastníci. Cieľom našej turistiky bola devínska rozhľadňa a Biele skaly pod Devínskou Kobylou, spojená s opekačkou.Od školy sme vystúpili k bodu Lipové, odkiaľ sme sa po žltej značke s výhľadom na Devín, Rakúsko a vyliatu rieku Moravu v okolí Devínskej Novej Vsi prešli do lesa na zelenú značku. Po ceste sme pozorovali prírodu, dozvedeli sme sa o stromoch v devínskom lese a postupne vystúpili na Devínsku Kobylu. Tu si deti oddýchli, občerstvili sa. Náhodne, takmer symbolicky sme tu stretli Mateja Kusého, turistu, ktorý práve spolu s nami vystúpil na Devínsku Kobylu a tým ukončil po tridsiatich dňoch známy turistický pochod Po stopách SNP. Pre nás to bolo symbolické, pre deti možno motivujúce. Porozprávali sme sa, získali zaujímavé informácie a veríme, že sa nám podarí niekedy Mateja pozvať na besedu do školy. Okolo vojenských bunkrov sme sa presunuli k devínskej rozhľadni. Z bezpečnostných dôvodov sme na dve etapy vystúpili na vrchol, odkiaľ boli vďaka krásnemu jasnému počasiu ďaleké výhľady na všetky smery. Dojmy boli úžasné, niektoré deti prekonali strach z výšok, niektoré boli na rozhľadni prvýkrát. Keďže sa už hodinová ručička presunula cez trinástu hodinu, deti začali byť hladné a ich túžba po opekačke silnela. Cestou na Biele skaly sme ešte odbočili k studničke s pitnou vodou načerpať si vodu a presunuli sme sa na Biele skaly. Privítala nás roklina, ktorú obklopovali skaly, v ktorej boli tri ohniská s veľkorysým priestorom obklopené totemami. Kým starší chlapci išli zbierať suché drevo a palice na opekanie, ostatní si pripravovali špekačky, slaninky, niektorí aj marshmallou. My sme pripravili v okolitom lese pre deti prekvapenie, záverečný turistický kvíz. Deti súťažili v družstvách v troch úlohách. Po opekačke bolo vyhodnotenie, každý získal sladkú odmenu, víťazi trochu väčšiu 😊 Na záver sme si zrekapitulovali celý turistický rok a deťom odovzdali diplomy za statočnosť, zdolané kopce a nachodené kilometre. Ďakujeme všetkým. Edita Berdisová a Monika Balogová
58
Výchovný koncert - Kritické myslenie 5.6.2024
9. 6. 2024
Splav Moravy
6. 6. 202411
Horováci majú biatlonový trenažér
5. 6. 2024
Archeologický park Carnuntum – Rímske mesto v Rakúsku
31. 5. 2024Dňa 31.5. 2024 sa žiaci 6. ročníka zúčastnili exkurzie v Archeologickom parku Carnuntum v Rakúsku. Prvá zmienka o rímskom meste na tomto území pochádza už z 6 roku 1. stor. po Kr., pričom v 15. roku tu vznikol vojenský tábor (castrum) XV. légie Apolinaris. Jeho hlavnou úlohou bolo chrániť strategický priechod Jantárovej cesty cez Dunaj. Patrilo do systému opevnenia Limes Romanus, ktoré malo v minulosti chrániť severné hranice Rímskej ríše pred barbarskými kmeňmi. Bolo taktiež hlavným mestom provincie Panónia. Počas exkurzie nás slovenskí sprievodcovia previedli výstavou v Múzeu Carnuntum a potom sme si prezreli zrekonštruované domy v rímskej štvrti, ktoré sú svetovým unikátom. Dozvedeli sme sa o rímskych dejinách, vrátane histórie mesta a slávnych obyvateľov tejto metropoly na Dunaji. Pozreli sme si, ako chodili Rimania oblečení a čo všetko mali a dokázali už pred 1700 rokmi.
22
Ochrana života a zdravia – praktická časť (23. 5. 2024)
26. 5. 2024Žiaci absolvovali nasledovné stanovištia:
Riešenie mimoriadnych udalostí – civilná ochrana a nasadzovanie ochranných masiek
Zdravotná príprava
Pohyb a pobyt v prírode
Hod granátom na cieľ
Biatlonový trenažér ( simulácia behu na lyžiach a následná streľba z laserových pušiek )
Výsledky:
Kategória 5. a 6. ročník:
- miesto – 6.B
- miesto – 5.B
- miesto – 5.C
Kategória 7. a 8. ročník:
1. miesto – 7.A
2. miesto – 7.B
3. miesto – 8.A
Deviatakom ďakujeme za pomoc a zodpovednú asistenciu pri stanovištiach.
35
Reportáž DTV ku Dňu Zeme na ZŠ P. Horova
23. 5. 202422. apríla sa DTV rozprávala so žiakmi o tom, čo pre nich znamená Deň Zeme.
Ak ste reportáž ešte náhodou nevideli, tu je link.
Podporili sme obnovu lúk v chránenom území – adoptovali sme si kozu.
23. 5. 2024Pred pár dňami si naša škola adoptovala kozičku Hidalgo bývajúcu vo Waitovom lome. Kozy z jej stáda spásajú svahy Devínskej Kobyly, čím vytvárajú vhodné podmienky pre vzácne druhy rastlín a živočíchov.
Pasienky a lúky sú miesta s obrovskou druhovou rozmanitosťou rastlín, hmyzu, vtákov, plazov a cicavcov. Na Slovensku sa vo voľnej krajine takmer prestalo pásť a väčšina zvierat sa presunula do uzatvorených maštalí. So zánikom pastvy tak postupne začali zanikať aj lúky. Zarastajú náletovými drevinami či inváznymi bylinami čím prichádzame o ich jedinečnú biodiverzitu.
Každá lúka potrebuje svojich „spásačov“ – veľké bylinožravce, ktoré pasením udržujú lúky presvetlené a zabezpečujú cyklus živín.
Obnovenie pastvy na Devínskej Kobyle realizuje Bratislavské regionálne ochranárske združenie (BROZ).
Kozičku Hidalgo môžete navštíviť.
Exkurzia - Sereď a Hronský Beňadik
20. 5. 2024Dňa 15.5.2024 sme uskutočnili celodennú exkurziu do dvoch významných miest nášho prekrásneho Slovenska.
Najskôr sme sa zastavili v meste Sereď. Tu sme si počas vynikajúceho výkladu pani sprievodkyne prezreli múzeum holokaustu. Múzeum vzniklo v priestoroch bývalého pracovného tábora a neskôr aj koncentračného tábora v Seredi. Tieto priestory sú autentickým miestom, ktoré nám pripomínajú tragické obdobie riešenia židovskej otázky na Slovensku počas druhej svetovej vojny.
Prezreli sme si vystavené dobové dokumenty, fotografie a predmety súvisiace s prenasledovaním Židov na území Slovenska. Jedným z vystavených artefaktov je i dobytčí vagón, v ktorom deportovali Židov do koncentračného tábora Auschwitz.
Druhou zástavkou bola obec Hronský Beňadik.
Pred vstupom do priestorov kláštora sme mali možnosť prezrieť si celý areál obkolesený hrubými hradbami, ktorého začiatky siahajú až do 11. storočia.
Okrem dominanty chrámu Baziliky minor sv. Benedikta opáta sme si prezreli aj zrekonštruovanú prízemnú časť „sýpky“, opátske krídlo s expozíciou približujúcou dejiny opátstva sv. Benedikta.
Po ceste naspäť sme sa ešte zastavili v motoreste Zeleneč, aby sme si doplnili chýbajúce tekutiny a tí hladnejší i niečo pod zúbok.
13
Piataci a čaro ľudových remesiel
20. 5. 2024V pondelok 13.5. 2024 žiaci 5. A triedy navštívili Ústredie ľudovej umeleckej výroby( ÚĽUV) na Obchodnej ulici v Bratislave. Spoznávali čaro mnohých našich ľudových umeleckých remesiel.
Sprevádzala ich príjemná pani sprievodkyňa, ktorá ich pútavým spôsobom previedla históriou našich starodávnych remesiel a tradíciami Slovenska. Priblížila im život našich predkov v minulosti, keď napríklad ľudia chodili v tradičnom odeve a takmer všetko, čo potrebovali, dokázali získať a zhotoviť si vlastnými rukami.
Žiaci postupne prechádzali jednotlivými dielničkami. V prvej obdivovali krásne výtvory z prútia, šúpolia a slamy. V drotárskej dielni videli úžitkové aj ozdobné výrobky z drôtu, v stolárskej dielni spoznali spôsoby opracovania dreva a tiež rôzne nástroje ako napríklad dláto, klin, hoblík. Zaujímavé bolo aj rozprávanie v hrnčiarskej dielni. Dievčatá a chlapcov upútala aj čipkárska dielňa, kde si vypočuli veľa zaujímavých informácií o výrobe čipiek v minulosti, obdivovali tu nádhernú bielu i farebnú čipku, tiež plstené výrobky.
Poslednou zastávkou bola miestnosť s krosnami, kde pani sprievodkyňa porozprávala o tkaní a predviedla tiež názornú ukážku tkania koberca.
Cestou späť sa žiaci zastavili a poprechádzali v revitalizovanej Prezidentskej záhrade.
Exkurzia sa deťom veľmi páčila. Uvedomili si, aké dôležité je vážiť si prácu našich predkov, chrániť a rozvíjať tradičné remeslá na Slovensku.
12
Tenisové tábory
9. 5. 2024LETNÉ TENISOVÉ TÁBORY AJ TENTO ROK ☀️🎾
Takmer 200 nadšených detí a spokojných rodičov za posledné 2 roky 🍀 Chcete aby vaše dieťa strávilo leto plné pohybu, zábavy, športu a nových priateľstiev ? Naše letné tábory sú pre všetkých. Od úplných začiatočníkov ktorí chcú vyskúšať tenis, zašportovať si a stráviť teplé letné dni v bazéne v kolektíve kamarátov, až po skúsených tenisov. Môžete sa prihlásiť už teraz a pre viac info nás neváhajte kontaktovať 🤸🏼♀️🥇🏃🏻♂️☀️🎾
Viac info: academy@unitedtennis.sk / +421 910 163 174 IG: united.tennis.academy / www.unitedtennis.sk
Tenisové tréningy
9. 5. 2024POKRAČUJEME S TRÉNINGAMI TENISU VONKU 🎾☀️🏆🏃🏻♂️
Individuálne a skupinové tenisové tréningy pre deti. Kurzy sú vhodné pre všetky vekové kategórie, pre úplných začiatočníkov, ale aj pokročilých hráčov. Deti u nás zažijú veľa zábavy, pohybu a súťaží v kolektíve kamarátov. Naučia sa základy, alebo zlepšia techniku a úroveň tenisu. Tréningy sú pod vedením skúsených trénerov, ktorí hráčov pripravia a naučia správne základy a zlepšia úroveň hry. Príďte si vyskúšať prvý tréning zdarma. Tešíme sa na Vás :)
Viac info: academy@unitedtennis.sk / +421 910 163 174 IG: united.tennis.academy / www.unitedtennis.sk
BENITIM
9. 5. 2024Vážení rodičia, dňa 24.5. realizuje športový klub BENITIM na našej škole psychologicko-športovú diagnostiku pre športové zameranie dieťaťa "BENITIM TEST". Viac info o testovaní a prihlášky na testovanie nájdete v prílohe.
SÚŤAŽ MLADÝCH ZÁCHRANÁROV CIVILNEJ OCHRANY OKRESNÉ KOLO
8. 5. 2024V utorok 7. mája 2024 sa v našom areáli ZŠ P. Horova 16 uskutočnilo okresné kolo súťaže Mladých záchranárov civilnej ochrany. Cieľom podujatia bolo v rámci preventívno-výchovnej a propagačnej činnosti civilnej ochrany súťažnou formou oboznámiť žiakov s úlohami súvisiacimi s ochranou života, zdravia a majetku. Súťaže sa zúčastnilo spolu 12 družstiev z 9 škôl. Súťažné družstvá pozostávali z dvoch dievčat a dvoch chlapcov. Družstvá súťažili v šiestich disciplínach:
- vedomostný test (civilná ochrana, zdravotnícka príprava, požiarna ochrana, dopravná výchova),
- civilná ochrana (použitie ochrannej masky, improvizovaných prostriedkov individuálnej ochrany, evakuačná batožina a rozoznávanie varovných signálov),
- zdravotnícka príprava (v tom aj volanie na číslo tiesňového volania 112),
- hasenie malých požiarov,
- streľba zo vzduchovej pušky
- pohyb a pobyt v prírode - topografia
Súčasne sa hodnotil aj čas absolvovania disciplín vrátane bežeckého času.
Všetci súťažiaci preukázali svoju dobrú teoretickú pripravenosť, no nezaostávali ani v praktickej časti súťaže. Po vyhodnotení dosiahnutých bodov a vyhlásení výsledkov sa naše družstvo „B“ umiestnilo na 3. mieste ( Rebeka Krokavcová, Viktória Vršková, Lukáš Nosál, Simon Šamalík zo 7. A ). Naše druhé družstvo „A“ sa umiestnilo na 11. mieste ( Karolína Krchňavá, Miriam Hasenovičová, David Gašparík, Oliver Malo zo 7.A ). Gratulujeme a ďakujeme našim žiakom za reprezentáciu.Víťazmi OK mladých záchranárov civilnej ochrany sa stali družstvá:
1. miesto: ZŠ s MŠ Česká 10
2. miesto: Gymnázium F. G. Lorcu Hronská 3
3. miesto: ZŠ P. Horova 16, družstvo „B“18
Pozvánka do knižnice
7. 5. 2024Vďaka viacerým projektom sa podarilo zmodernizovať našu školskú knižnicu. Žiakov knižnice víta vymaľovaná miestnosť vybavená novými stoličkami, televízorom s DVD prehrávačom, dataprojektorom s premietacím plátnom, ale hlavne veľa nových kníh.
V knižnici sa realizujú vyučovacie hodiny, organizujú recitačné súťaže, výstavky kníh, čitateľský maratón, detská misia, ale v prvom rade si tu chlapci a dievčatá prezenčne alebo absenčne požičiavajú knihy na čítanie. Knihy si môžu vybrať priamo v knižnici počas výpožičných hodín alebo vybrať zo zoznamu kníh, ktorý je zverejnený na web stránke.
Na záver si požičiam názov knihy spisovateľa Daniela Heviera: „Do čítania, decká!“
6
Štúrov Zvolen – okresné kolo súťaže
6. 5. 2024Koncom apríla sa v Dúbravke uskutočnilo okresné kolo súťaže v rétorike Štúrov Zvolen. Súťaž je určená žiakom základných a stredných škôl a jej poslaním je formovanie vzťahu mladých ľudí k rodnému jazyku, rozvíjanie verbálno-komunikačných schopností, skvalitňovanie rečového prejavu žiakov, vyhľadávanie talentovaných žiakov, rozvíjanie ich nadania a vytvorenie konkurenčného prostredia na vzájomné porovnávanie rétorických schopností.
Našu školu zastupovali dvaja žiaci. V I. kategórii (4.-6. ročník) súťažil žiak Oliver Janík z 5.A triedy, v II. kategórii (7.-9. ročník) sa s rečníckym prejavom predstavil Andrej Zaujec zo 7. A.
Atmosféra súťaže bola veľmi podnetná, chlapci získali cenné skúsenosti s rečníckym prejavom a praktické rady ako vystupovať a prezentovať sa pred publikom, keďže verejne vystúpiť s prejavom je častokrát náročné aj pre nás dospelých.
Ďakujeme žiakom za peknú reprezentáciu našej školy a želáme im veľa úspechov v budúcom ročníku súťaže.